IFMAR International Federation of Model Auto Racing

RC Autoklub České republiky

EFRA GRAND PRIX 1:5 Touring Cars + F1, Slavkov

23.6.2013

Nedělními finálovámi jízdami kategorií 1:5 Formule 1 a 1:5 Touring Cars vyvrcholil ve Slavkově závod EFRA Grand Prix - třetí díl seriálu Mistrovství Evropy 2013 velkých asfaltových měřítek. Bohužel, ani v jedné kategorii nezůstalo vítězství doma... Ne zrovna férové konání regionálních závodů ve Francii a Itálii zapříčinilo snížení počtu startujících v obou kategoriích. Objednané slunečné počasí vyšlo (pršelo jen v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli), závody na rozpáleném nagumovaném asfaltu si jezdci série GP/ME letos užili poprvé.

Ve Formuli 1 se do finále kvalifikovalo 10 jezdců (Pepa Kolařík prošvihl kvalifikaci o cca. 10 vteřin), jediným českým zástupcem tak byl Dušan Bayer. Snad poprvé byla ve Slavkově ukončena jízda předčasně z důvodů zapříčiněných "vyšší mocí" - napětí v síti pokleslo na 180 Voltů a ani záložní zdroj to dlouhodobě nezvládl - po 27 minutách od startu byla jízda ukončena a po krátké schůzce účastníků finále s vedením závodu byly naměřené výsledky vyhlášeny za konečné. Zvítězil do té doby suverenní chorvat Marko Grigič, který byl nejrychlejším i v kvalifikacích. Druhý skončil belgičan Jimmy Poelmans a třetí nor Cato Hetland. Dušan Bayer obsadil šesté místo.

Do výsledkovky kvalifikací Touring Cars se zapsalo 29 jezdců z osmi zemí. O TQ se přetahovali Aleš Bayer, Markus Feldmann (GER) a Martin Lissau (DNK), Aleš byl nakonec nejrychlejším. Z našich se podařilo kvalifikovat se přímo do semifinálovky ještě Jirkovi Vyšínovi, ostatní museli bojovat ve čtvrtfinálových jízdách - postup se podařil jen Tomáši Mikulcovi, který už ale další postup nezaznamenal. Hlavní finále tak bylo ve složení:

10. THIEME Marcel GER H.A.R.M. Zenoah

Po startu finálovky se do čela dostal na pár kol Aleš Bayer, následně převzal vedení zpět Markus Feldmann. Oba jezdci si drželi odstup od svých pronásledovatelů a jezdili s minimálním rozestupem. Ve dvacátémtřetím kole však přišla Alešova jezdecká chyba, jeho model se na zadní rovince přetočil a po nárazu do plotu se poškodil (tlumič) tak, že již Aleš nemohl pokračovat. Němec Feldmann si tak, v podstatě nikým neohrožován, přijel po třech letech ve Slavkově opět pro vítězství. Druhé místo obsadil dán Martin Lissau. O třetí pozici se sváděl tuhý boj mezi holanďany Jeffrey van Wijkem, Hesselem Roskamem a rakušanem Michaelem Weiserem. Došlo i na strkanice na hraně pravidel, nejlépe z nich vybruslil nakonec třetí rakušan Weiser. Druhý náš zástupce Jirka Vyšín si vedle zkušených jezdců TC vedl velmi dobře a pod šachovnicovým praporkem projel jako pátý.

10 10- THIEME Marcel 4- 2:05.661

Konečná umístění našich reprezentantů: 13.místo - Tomáš Mikulec, 21.místo - Josef Kolařík, 22.místo - Dušan Bayer, 23.místo - Josef Dušánek, 24.místo - Dodo Ťažký, 25.místo - Vilém Augustýnek, 26.místo - Jan Kraft, 29.místo - Jiří Rybák (absolvoval jen část kvalifikací a pak musel z vážných rodinných důvodů odjet ze závodu).

Copyright © 2010 E-VISION International s.r.o.